Od października ruszają zajęcia dla dzieci i młodzieży online w Internetowej Szkole Szachowej „Skoczek”. Odbywać się one będą w czwartki w godz. 18.10-18.55. Cena wynosi 120 zł miesięcznie. Zajęcia prowadzone są przez trenera PZSzach mistrza FIDE Pawła Dudzińskiego lub przez innych trenerów z tytułami międzynarodowymi za pośrednictwem Zooma. 

 

Ponad 90% lekcji składa się z wykładu i ćwiczeń – są to zajęcia dla ambitnych dzieci! Uczniowie Centrum Szachowego "Skoczek" mogą też od października uczestniczyć w bezpłatnych turniejach na platformie Lichess w niedziele w godz. 16.00-17.30.

Szachy rozwijają umiejętność logicznego myślenia, koncentracji, przewidywania, wyobraźnię przestrzenną i pamięć. Uczą odporności psychicznej, radzenia sobie z porażkami i opanowania. Kształtują pozytywne cechy charakteru, jak ambicję, tolerancję czy działanie i podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych.  Wszyscy uczniowie Centrum Szachowego „Skoczek” mogą przez cały rok szkolny rywalizować w turniejach szachowych online na platformie lichess.org, ale zachęcamy także do startów na żywo i udziału w naszych półkoloniach szachowych.

Więcej informacji i zapisy (mogą być poprzez SMS z podaniem imienia, nazwiska, szkoły i adresu e-mail): mistrz FIDE Paweł Dudziński, tel. 698 205 280.

Uśredniona opłata: 120 zł miesięcznie za osobę za 2-5 (średnio 3-4) zajęć. Zajęcia nie odbywają się w dni wolne od zajęć dydaktycznych i w ferie zimowe w województwie mazowieckim, czyli między 15 a 28 stycznia.

Zoom warto sobie wcześniej ściągnąć na komputer, aby mieć wszystkie dostępne opcje,  chociaż powinien też działać z linku. Tutaj np. jest instrukcja do Zooma: https://jaksierozwijac.pl/jak-korzystac-z-aplikacji-zoom-instrukcja-po-polsku/?cn-reloaded=1&cn-reloaded=1. Tutaj zaś strona domowa aplikacji: https://zoom.us/pl/download. Ogólnie jest ona dość prosta w obsłudze i intuicyjna.

Warto też zarejestrować się na Lichessie, gdyż część zajęć będzie prowadzona z pomocą tej platformy. Tutaj instrukcja: https://www.centrumbiznesowe.info/2020/11/22/jak-zagrac-w-szachy-na-stronie-lichess-org-szachowa-szkola-internetowa-e-szach-mat/.

 

 

 

W swojej drugiej książce z zakresu historii gry królewskiej "Słowniku biograficznym szachistów ostrowskich" (2011) opisałem 64 biografię szachistów związanych z moim rodzinnym miastem - Ostrowem Wielkopolskim. Wśród nich była czołowa szachistka miasta i regionu Stanisława Lis. Dzięki pani Karolinie Lis-Miszkowicz udało mi się po 12 latach uzupełnić i poprawić zawarte w tymże biogramie informacje na temat naszej bohaterki. Poniżej tekst z poprawkami. Zachęcam do lektury.

 

 PIERWSZA DAMA OSTROWSKICH SZACHÓW

Stanisława Lis (1902 – 1987)

 

Urodziła się 16 grudnia 1902 r. w Klinach koło Kępna. Jej rodzicami byli Elżbieta Kokot (z domu Latusek) i Teofil Kokot, którzy po ślubie zamieszkali w Ostrzeszowie. W 1926 r. ich córka Stanisława Kokot poślubiła Jana Lisa, syna Agnieszki i Józefa. W okresie od 1927 r. do 1937 r. małżeństwo doczekało się sporego potomstwa: w 1927 r. córki Agaty, w 1930 r. Melanii, w 1933 r. Reginy i w 1936 r. syna Wojciecha. W 1937 r. rodzina przeprowadziła się do Grabowa i tam też urodził się ostatni syn - Jan. W tym czasie Lisowie prowadzili sklep drogeryjny. Następnie rodzina przeprowadziła się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie mąż Stanisławy, Jan, prowadził składnicę drewna.

Wiemy, że Jan Lis grywał w szachy. Być może to on zainteresował żonę grą królewską. Z zapisków Maksymiliana Wałczyka wynika, iż weszła ona, jako jedyna kobieta w okresie międzywojennym, w skład Ostrowskiego Klubu Szachistów 1930. W latach 50-tych Lisowie zapisali się do Sekcji Szachowej „Stal” Ostrów Wielkopolski. W klubie grało już w tamtym czasie kilka przedstawicielek płci pięknej. Oprócz Stanisławy Lis były to: Maria Kowalewska, Kazimiera Adamcio, Ludosława Sokołowska, Irena Weclez, Aleksandra Stasiak i młodziutka Anna Wałczyk.

W sezonie 1952/53 po raz pierwszy rozegrane zostały Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego w kategorii kobiet. Zwycięstwo odniosła Paulina Hanak z Nowych Skalmierzyc, która po roku została wicemistrzynią Wielkopolski. Stanisława Lis zajęła drugą pozycję, wyprzedzając Marię Kowalewską oraz 10-letnią Annę Wałczyk.

Po tym udanym występie zaczęła regularnie reprezentować „Stal” Ostrów Wlkp. w rozgrywkach drużynowych. W sezonie 1953/54 zdobyła z klubem III miejsce w Mistrzostwach Okręgu spośród 78 startujących drużyn. W meczu z „Kolejarzem” Poznań pokonała silną zawodniczkę poznańską, wicemistrzynię Wielkopolski Genowefę Juniczak.

Partia była niezwykle zacięta i trwała aż 68 posunięć. W kolejnym roku udało jej się wywalczyć tytuł mistrzyni Ostrowa. Wyprzedziła wówczas Sabinę Serafiniak i Irenę Kempską reprezentujące „Ostrovię” Ostrów Wlkp.

W 1956 r., ze względu na kłopoty finansowe „Stali”, szachiści przenieśli się do „Startu” Ostrów Wlkp. W tym samym roku zespół zdobył wicemistrzostwo województwa i uzyskał awans do II Ligi. Stanisława Lis wciąż była wtedy „numerem jeden” wśród ostrowskich zawodniczek i reprezentowała zespół w oficjalnych rozgrywkach. Dopiero w latach 60-tych zaprzestała gry turniejowej.

– Stanisławę Lis pamiętam jako sympatyczną, starszą panią. Szachy były dla niej najważniejsze. Potrafiła wszystko rzucić, zostawić nieugotowany obiad i jechać na turniej... – ze śmiechem wspominał Marian Stawik, jej kolega z drużyny.

 

Starty Stanisławy Lis w Mistrzostwach Ostrowa Wielkopolskiego w latach 1952-1954:

1952/1953 Ostrów Wlkp. (I Mistrzostwa Ostrowa w kat. kobiet) – II m., 7 z 12, 4 ucz. (zw. Paulina

Hanak z Nowych Skalmierzyc)

1953/1954 Ostrów Wlkp. (II Mistrzostwa Ostrowa w kat. kobiet) – I m. , 4 ucz.

 

Autor: FM Paweł Dudziński (uzupełnienia i poprawki dzięki pani Karolinie Lis-Miszkowicz)

.

Zapraszamy na kurs na Instruktora Szachowego PZSzach online. Termin: 15.09-01.10.2023 r. (wykłady weekendowe). Szczegóły i opinie o dotychczasowych kursach organizowanych przez Centrum Szachowe w komunikacie. Uczestnicy otrzymają certyfikat Polskiego Związku Szachowego i liczne materiały do wykorzystania w swoich szkołach i przedszkolach. Poniżej komunikat kursu i szczegółowe informacje na jego temat wraz z harmonogramem.

 

 

 

 

Zapraszamy do uczestnictwa w półkoloniach „Szachy-nauka-sport”, które odbędą się w dniach 26-30 czerwca 2023 r. w Pro-Beanusiku przy ul. Przy Parku 36 w Warszawie (w dzielnicy Ochota). Ilość miejsc ograniczona do 15! Decyduje kolejność zgłoszeń.

,

W pierwsze trzy weekendy grudnia zorganizowany będzie kurs na instruktora szachowego PZSzach online. Uczestnicy otrzymają certyfikat Polskiego Związku Szachowego i liczne materiały do wykorzystania w swoich szkołach i przedszkolach. Poniżej komunikat kursu i szczegółowe informacje na jego temat wraz z harmonogramem.

 

Relacja z poprzedniego kursu, który organizowaliśmy TUTAJ.

 

 

Dzieci i młodzież uczęszczający na prowadzone przez naszych trenerów zajęcia szachowe w szkołach i przedszkolach mogą bez problemu trenować grę królewską poprzez internet oraz startować w licznych turniejach, których komunikaty zamieszczane są na stronie ChessArbitra. Od niedzieli 23 października (godz. 16.00-17.30) dla uczniów naszej firmy organizowane będą także cotygodniowe turnieje Internetowej Szkoły Szachowej "Skoczek" na platformie Lichess.org. Poniżej zamieściliśmy linki do poszczególnych stron i artykułów.

 

Najlepszą stroną do gry i treningu szachowego, a do tego całkowicie bezpłatną, jest Lichess.org. Tutaj link do obszernego artykułu z instrukcją obsługi Lichessa, zamieszczonego na naszej drugiej stronie internetowej www.centrumbiznesowe.info (aby zagrać w turnieju, konieczne jest założenie bezpłatnego konta właśnie na lichessie): Jak zagrać w szachy na stronie lichess.org? 

Klub szachowy mistrza FIDE Pawła Dudzińskiego - tutaj można się zapisywać do coniedzielnych turniejów online (pierwszy odbędzie się 23 października w godz. 16.00-17.30, możliwość zapisu już teraz, po założeniu konta na lichessie, dołączeniu do klubu i dołączeniu na turniej; instrukcja na końcu wspomnianego wyżej artykułu - w celu szybkiego wyszukania wpisz w artykule CTRL+F i Gra w turniejach): Strona klubu mistrza FIDE Pawła Dudzińskiego

 

Strona ChessArbitra z kalendarzem, komunikatami i możliwością zapisów do turniejów szachowych, w tym dla dzieci i młodzieży: Kalendarz Turniejów na ChessArbitrze

 

O naszej ofercie oraz sposobie prowadzenia zajęć w szkołach, przedszkolach i przez internet przeczytasz tutaj: Oferta szachowa

 

 

Tutaj biogram szachowy właściciela firmy: Paweł Dudziński na stronie Szachy w Polsce

 

Zachęcamy do rozwijania swoich umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia poprzez grę w szachy! :-)

 

 

 

 

 

Zakończył się drugi kurs instruktorów szachowych PZSzach organizowany przez Centrum Biznesowe "Info" mistrza FIDE Pawła Dudzińskiego (strona szachowa firmy to www.centrumszachowe.pl). Popularyzacja dyscypliny spowodowała, że coraz więcej osób chce spełniać się w nowym zawodzie instruktora.

 

Duża ilość zgłoszeń na kurs prowadzony za pomocą platformy Zoom spowodowała, że utworzono dwie grupy – jedną poranną i drugą popołudniową. Kurs trwał 45 godzin lekcyjnych na przestrzeni 3 weekendów (16.09-02.10.2022). Wśród wykładowców wszyscy posiadali tytuły międzynarodowe. Gościnnie występujący w ostatnim dniu kursu arcymistrz Zbigniew Pakleza, znany youtuber i streamer, podczas godzinnych wykładów dla obu grup na przykładzie jednej z partii swojego ucznia opowiadał o różnorodnych kwestiach szkoleniowych oraz wyborze odpowiedniego repertuaru debiutowego dla podopiecznych, a na końcu odpowiadał na zadawane pytania.

Szczególnie wyczekiwane przez uczestników były również wykłady dr. Jana Przewoźnika, mistrza międzynarodowego, byłego mistrza Polski i zarazem najbardziej znanego psychologa szachowego w Polsce. Jan Przewoźnik zainteresował kursantów wykładami na temat aspektów psychologicznych w królewskiej grze oraz najskuteczniejszych metod treningowych w oparciu o współczesne odkrycia naukowe. Nie zabrakło oczywiście elementu stricte szachowego, jak analizy ciekawych pozycji na wybranych przykładach.

Kwestie samodzielnej pracy nad szachami omawiał mistrz FIDE Karol Kucza, znany ze świetnego przygotowania debiutowego i teoretycznego.

Na wykłady zaproszony został także mistrz FIDE Kamil Szadkowski - przede wszystkim praktyk w zawodzie trenera i instruktora szachowego, jeden z twórców potęgi juniorskich szachów w Koninie. Drużyna złożona z wychowanków Smeczu Konin zajęła ostatnio 5. miejsce na DMP I Lidze Seniorów, a błyskawicznie po szczeblach kariery pnie się inny koniński talent Jan Klimkowski – wielokrotny mistrz Polski juniorów. Kamil Szadkowski szczerze opowiadał o swoich metodach treningowych, pracy w klubie i z uczniami na zajęciach indywidualnych, a także realizował część szachową wykładów.

Wśród prelegentów nie zabrakło oczywiście świeżo upieczonej drużynowej mistrzyni Polski w blitzu WFM Beaty Andrejczuk-Dudzińskiej oraz głównego organizatora kursu FM Pawła Dudzińskiego, którzy skupili się na przedstawieniu najważniejszych technikaliów zawodu instruktora, możliwościach prowadzenia zajęć w przedszkolach, szkołach, domach kultury i klubach, zaprezentowali różnorakie narzędzia i strony internetowe przydatne w pracy z dziećmi ze szczególnym uwzględnieniem platformy Lichess. Zresztą jednym z elementów zaliczenia egzaminu końcowego było przygotowanie własnego opracowania na Lichessie, co uczynił każdy z kilkudziesięciu kończących kurs instruktorów. Beata Andrejczuk-Dudzińska omawiała ponadto kwestie organizacji turniejów szachowych, a Paweł Dudziński prezentował uczestnikom najpiękniejsze partie i pozycje w historii gry królewskiej, metody nauki podstawowych matowań, np. K+G+S vs K, a także analizował z uczestnikami problemy natury sędziowskiej, jakie spotykały ich w dotychczasowej praktyce turniejowej.

Kursanci dołączyli do zamkniętej grupy facebookowej "Skoczek - Trenerzy i instruktorzy PZSzach", utworzonej dla wszystkich byłych, obecnych i przyszłych kursantów CB "Info". Na grupie analizowano pytania egzaminacyjne, wymieniano poglądy, przydatne linki itp. Po zakończeniu kursu uczestnicy podzielili się swoimi wrażeniami z całości szkolenia (na końcu tego artykułu przedstawiono wszystkie te opinie).

Uczestnicy kursu otrzymali też liczne materiały dydaktyczne – „Program nauki gry w szachy w klasach I-III”, linki do ciekawych opracowań na Lichessie, prezentacje w PowerPoincie itd.

Planowane kursy online instruktorów PZSzach organizowane przez CB "Info" Pawła Dudzińskiego w ciągu najbliższego roku to kurs grudniowy (2-17 grudnia 2022 r.) oraz ponownie wrześniowy w przyszłym roku (15 września - 1 października 2023 r.). Cena za kurs oscyluje wokół najniższej na rynku (ok. 550 zł). Zapisy bezpośrednio u Pawła Dudzińskiego (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 698205280). Minimalne wymogi to II kategoria i wykształcenie średnie lub III kategoria dla nauczycieli. Do kursu dopuszczone mogą być też osoby np. z III kategorią i bez wykształcenia średniego (np. 18-latkowie tuż przed ukończeniem szkoły średniej), którzy otrzymają certyfikat ukończenia kursu wraz ze zdaniem egzaminu, jednak licencję instruktora PZSzach i wpis w Centralnym Rejestrze dostaną dopiero po spełnieniu wyżej wymienionych warunków.

Poniżej opinie uczestników o zakończonym właśnie II kursie instruktorów PZSzach online organizowanym przez FM Pawła Dudzińskiego (zaczerpnięte z zamkniętej grupy na FB - "Skoczek – Trenerzy i instruktorzy PZSzach"):

 

Edyta Bieńko

„Szkolenie zostało przeprowadzone w bardzo ciekawej formie jako kompilacja teorii i praktycznych zadań. Trenerzy przygotowali materiały w dostępnej i zrozumiałej formie. Tematy szkolenia zostały omówione na bardzo wysokim merytorycznym poziomie i w wyczerpującym zakresie. Szkoleniowcy otwarci na dyskusję, komunikatywni, kompetentni, z ogromnym doświadczeniem. Jestem usatysfakcjonowana jakością i poziomem treści. Było to najlepsze szkolenie, w jakim do tej pory uczestniczyłam! 😊 Pełen profesjonalizm. Powstała grupa wsparcia na FB, gdzie można zadawać pytania lub dzielić się swoimi doświadczeniami.”

 

Lilianna Sabat

„Z całego serca polecam kurs u Pana Dudzińskiego. Pełna niepewności o moje szachowe i informatyczne umiejętności przystąpiłam do niego, ale przekonałam się, że mogłam się rozwinąć, poznać ciekawe narzędzia przydatne do pracy instruktora i przypomnieć sobie wiele z dziedziny szachowej lub uzupełnić jej braki. Świetni wykładowcy przekazywali wiedzę w przystępny sposób, gotowi w każdej chwili pomóc i wyjaśnić wszelkie wątpliwości oraz podzielić się swoimi materiałami. Wszechstronnie pokazana praca instruktora, wiele ciekawych wątków, nie tylko szachowych.”

 

Robert Podgórski

„Wspaniały w pełni profesjonalny kurs. Bogate, różnorodne treści i wybitni prowadzący. Niezwykli goście - uznane autorytety szachowego świata. Podczas kursu wzbogaciłem swoją wiedzę o wiele narzędzi i umiejętności. Serdecznie polecam!!!”

 

Maria Elena Lascar

„Bardzo polecam kurs instruktorski, z kilku względów. Atmosfera, jak u szachistów - rodzinna. Wszystkie wykłady były bardzo rzetelnie i ciekawie poprowadzone. Oprócz wiedzy, którą każdy kursant otrzymał, dostaliśmy także mnóstwo przykładów do późniejszej pracy z uczniami. Krótko mówiąc - bardzo polecam!”

 

Jacenty Ciechański

„Dla mnie kurs na instruktora był super. Dzięki niemu wiele sobie przypomniałem. Nie miałem pojęcia jak dużo zapomniałem w każdym aspekcie szachów. Serdeczne dzięki.”

 

Adrian Kozak

„Otrzymałem znacznie więcej niż się spodziewałem! Przede wszystkim poznaliśmy bardzo dużo narzędzi do pracy. Pracy z podopiecznymi, ale również pracy nad sobą. Każdy wykład stał na wysokim poziomie, było ciekawie i przyjemnie. Dostaliśmy szansę popracować ze świetnymi instruktorami którzy oprócz tego, co zaplanowali nam przekazać, chętnie odpowiadali na wszystkie pytania i włożyli dużo wysiłku byśmy skończyli kurs naprawdę przygotowani do pracy. Trzy weekendy bardzo dobrze zainwestowane.”

 

Gabriela Należna

„Kurs był niezwykle interesujący, przeprowadzony w bardzo miłej atmosferze 😊 Dostaliśmy wiele praktycznych wskazówek odnośnie pracy instruktorskiej, popartych doświadczeniami wykładowców. Ponadto otrzymaliśmy wiele merytorycznych materiałów, które genialnie się sprawdzą w pracy instruktora szachowego. Wykłady były przeprowadzone „z sercem”, w związku z czym bardzo przyjemnie się ich słuchało! ☺️Serdecznie polecam każdemu kurs! 😃

 

Dawid Szwak

„Kurs przeprowadzony przez Państwa Dudzińskich (Beatę oraz Pawła) mogę polecić z pełną odpowiedzialnością. Niezwykle intensywny, merytoryczny, ciekawy, prowadzony przez świetnie wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę. Dodać należy, iż każdy z naszych wykładowców jest utytułowany, z osiągnięciami na płaszczyźnie sportowej oraz szkoleniowej. To sama przyjemność uczestniczyć w wykładach Państwa Dudzińskich czy Pana Jana Przewoźnika, który uchodzi za autorytet w swojej dziedzinie. Również w superlatywach należy wypowiadać się o wykładach Kamila Szadkowskiego oraz Karola Kuczy (jedyny, który bardziej skupia się na rywalizacji sportowej niż szkoleniu). Wspomnieć należy, iż na samym końcu kursu otrzymaliśmy bonus w postaci wykładu arcymistrza Zbyszka Paklezy na temat Jego podejścia do oceny pozycji oraz nauczania podopiecznych. To z pewnością cenne doświadczenie, które winno zaprocentować w pracy instruktora. Miałem wielkie szczęście uczestnictwa w tym kursie. Serdecznie dziękuję wszystkim (szczególnie Pawłowi Dudzińskiemu oraz Beacie Andrejczuk-Dudzińskiej!), którzy przyczynili się do tego by ten kurs miał taki charakter.”

 

Marcin Konior

„Kurs profesjonalnie zorganizowany z dużą dawką wiedzy pomocnej w przyszłej pracy instruktorskiej. Trenerzy ze świetnym podejściem. Poruszone zostało wiele ciekawych tematów z zakresu szachów, metodyki nauczania, psychologii popartych ciekawymi przykładami z praktyki nauczania i praktyki turniejowej. A z rzeczy praktycznych - dostajemy bardzo wiele przydatnego materiału dydaktycznego do bezpośredniego wykorzystania - głównie na Lichess, jak się okazuje po kursie świetnej platformie edukacyjnej dla każdego Instruktora. Bardzo dobrze wykorzystany czas! Polecam!”

 

Konrad Masternak

„Kurs prowadzony przez państwo Pawła Dudzińskiego i Beatę Andrejczuk-Dudzińską mogę polecić każdemu, komu brakuje pomysłu, jak trenować podopiecznych. Udzielono mi wiele cennych informacji i wskazówek, co i jak trenować, w jakiej grupie wiekowej, jaka literatura czy dobór zadań. Ponadto było bardzo dużo ciekawych wykładowców z całej Polski, z którymi można było trenować 😊. Kurs bardzo profesjonalnie zorganizowany! Polecam!”

 

Mateusz Klik

„Zajęcia w bardzo przystępnej formie. Tematy przejrzyście przedstawione, myślę że początkujący byłby w stanie zrozumieć bardziej skomplikowane zagadnienia. Zróżnicowany dobór treści, niezbędnych do pracy instruktora szachowego, a ponadto wiele ciekawych wiadomości wykraczających poza program kursu. Zaproszeni goście urozmaicili formułę wykładów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniami. Osobiście świetnie się bawiłem i dużo wyniosłem z zajęć. Oprócz uzyskanej wiedzy nabyłem wiele praktycznych umiejętności, takich jak tworzenie opracowań, praca z fachowymi pomocami, wspieranie się literaturą. Serdecznie polecam kurs Beaty Andrejczuk - Dudzińskiej i Pawła Dudzińskiego. Dziękuję! 😊

 

Michał Strzępka

„Kurs przygotowany profesjonalnie pod każdym względem. Dużo praktyki, najważniejsza teoria i przepisy dotyczące pracy instruktora. Ciekawe wykłady i duża ilość prowadzących każdy znajdzie coś dla siebie. Atmosfera miła i życzliwa bardzo dobry kontakt z prowadzącymi. Bardzo polecam.”

 

Dawid Kusztal

„Kurs bardzo interesujący, profesjonalna kadra szkoląca, sporo przydatnej wiedzy, którą przekazano w sposób przystępny. Zdecydowanie polecam.”

 

Mateusz Michalski

„Organizacja kursu przeprowadzona na bardzo wysokim, profesjonalnym poziomie. Świetne materiały mające wspomóc pracę instruktora szachowego udostępnione wszystkim kursantom. Wiedza i sposób jej przekazania bezdyskusyjny. Jednym słowem chapeau bas!”

 

Piotr Olejniczak

„Świetnie przeprowadzony kurs! Profesjonalne podejście połączone z ogromną wiedzą i doświadczeniem szkoleniowców przekłada się na jakość zajęć.”

 

Justyna Dutka

„Kurs, który poszerza horyzonty. Polecam z całego serca Beatę i Pawła. Na kursie można nauczyć się jak powinien wyglądać trening, czego uczyć, ile i jak. Na kurs zapraszani sa arcymistrzowie, z którymi można się skonsultować w kwestiach treningowych. Każdy chętnie dyskutuje, więc można wiele wynieść wiedzy teoretycznej i praktycznej.”

 

Joanna Fedan

„Jak najbardziej polecam kurs 🙂! Naprowadził mnie, na co trzeba zwrócić uwagę i przypomniał kilka ważny zasad. Wyniosłam z tego kursu bardzo wiele, co na pewno mi się przyda w pracy jako instruktor i jako szachista. Poza doskonałymi prowadzącymi, byli też ciekawi goście. Dziękuję.”

 

Piotr Sańko

„Szkolenie zostało przeprowadzone na wysokim poziomie merytorycznym i metodycznym. Prowadzący zaangażowani i przygotowani. Nie tylko wykłady, ale i warsztaty, a nawet praca w grupach. Polecam wszystkim, którzy chcą nabyć i poszerzyć wiedzę szachową, metodyczną, psychologiczną i pedagogiczną.”

 

Paweł Myśliński

„Kurs przeprowadzony ciekawie i różnorodnie. Poruszone zostały kwestie zarówno szachowe, jak i pedagogiczne oraz psychologiczne. Każdy był w stanie wyłuskać coś dla siebie. Szczerze polecam 🙂!”

 

Poniżej komunikat kolejnego kursu instruktorów PZSzach w dniach 2-18 grudnia 2022 r.