Szanowni Czytelnicy!

Okrągła rocznica powstania Polskiego Związku Szachowego skłania do wspomnień i refleksji, a także organizowania gali, podsumowań oraz wręczania honorowych wyróżnień. Historia jest ważna, gdyż stanowi podstawę, na której można trwale budować, a Polacy nie mają się czego wstydzić, o czym zaświadczają okładkowe galerie „Mata”.

Tym jednak, co daje świadectwo naszej pozycji i wartości we współczesnym świecie, jest wskaźnik osiągniętego mistrzostwa, jak również poziom upowszechnienia gry królewskiej w społeczeństwie.

Dlatego też – w zgodzie z pierwotną misją czasopisma – nie tylko zapewniamy (arcy)mistrzowskie komentarze do partii na najwyższym poziomie, ale również publikujemy artykuły publicystyczne oraz upowszechniamy wiedzę o szachach.

Dla miłośników szachów w arcymistrzowskim wykonaniu gratką będzie wspólny artykuł czołowych polskich graczy – Mateusza Bartla, Jacka Tomczaka i Kacpra Pioruna, w którym analizują oni przebieg i najważniejsze partie Qatar Masters Open. Aleksander Miśta przesyła relację ze szczęśliwego dla siebie Hastings, z kolei przewodniczący Kolegium Trenerów PZSzach Jacek Bielczyk otwiera nowy cykl artykułów szkoleniowych przeznaczonych dla ambitnych zawodników i ich trenerów. Kombinacje i relację z London Chess Classic prezentuje zaś Adam Bukojemski.

Dla tych, którzy wolą czytać niż analizować, mamy ciekawy wywiad z jedną z najlepszych polskich szachistek, Kariną Szczepkowską-Horowską.

Do kategorii „upowszechniających wiedzę” zaliczyć można artykuły z działu „Szachy w szkole” oraz „Kronikę, komunikaty i korespondencje”, gdzie już od roku zamieszczamy sprawozdania z lokalnych turniejów, które nie mogą wprawdzie równać się pod względem budżetu z dużymi openami, ale są organizowane z nie mniejszą pasją i zaangażowaniem.

 

Redaktor naczelny Paweł Dudziński

 

Czasopismo Mat

 

 

Okładka "Mata" 1/2016 nawiązuje do 90. rocznicy utworzenia Polskiego Związku Szachowego 1926-2016